Pierwszy dzień w nowej szkole – jak się na to przygotować?

Pierwszy dzień w nowej szkole to dla wielu uczniów jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Dotyczy to zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynają edukację, jak i tych, którzy przenoszą się do innej placówki. Właściwe przygotowanie może pomóc w pokonaniu niepewności i zwiększeniu pewności siebie. Oto kilka sprawdzonych sposobów, by ten dzień przebiegł jak najłatwiej!

Poznaj swoją nową szkołę wcześniej

Znalezienie się w zupełnie nowym miejscu z pewnością wiąże się ze stresem. Jednakże narasta on, gdy nie wiemy, w którą stronę się udać, a niebawem ma się rozpocząć lekcja. Warto więc, o ile to możliwe, odwiedzić nową szkołę jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Poznaj rozmieszczenie klas, szatni, toalet oraz innych ważnych miejsc. Zaplanuj również najkrótszą i najwygodniejszą drogę do szkoły, w szczególności jeśli nigdy nie przebywałeś w jej okolicy, a dojazd jest dla Ciebie nowością. Sprawdź, ile czasu zajmie Ci dotarcie na miejsce, by uniknąć spóźnienia. Podobnie w przypadku przemieszczania się z klasy do klasy podczas przerwy.

Zapoznaj się ze swoim planem lekcji

Niestety szkoły dość często układają plan lekcji na ostatnią chwilę, przez co nie możemy się z nim szybciej zapoznać i dostosować do niego swojej rutyny. Jeśli jednak już go otrzymamy, starajmy się w miarę zapamiętać kolejność zajęć i ich rozmieszczenie. Warto też zawsze mieć plan lekcji przy sobie, chociażby w telefonie. Ułatwi nam to nie tylko przygotowanie materiałów na kolejny dzień, ale również przemieszczanie się w szkole. Poza tym wiedza o tym, jakie przedmioty czekają na Ciebie w pierwszym dniu, może pomóc w łatwiejszym przejściu przez ten czas.

Podejdź do sprawy z otwartym umysłem

Wiadomo, że koniec wakacji i zbliżający się rok szkolny to niezbyt optymistyczna wizja, jednakże wszystko zależy od naszego podejścia! Ze złym nastawieniem, nie możemy oczekiwać kokosów i cudów. Potraktuj to tak: nowa szkoła to nowe doświadczenia, ludzie i możliwości. Podejdź do tego z ciekawością, a nie lękiem. Nie bój się też poznawać nowych twarzy. Nawiązywanie kontaktów sprawia, że szybciej dostosowujemy się do nowego środowiska i lepiej sobie w nim radzimy. Poza tym nie będziesz się czuł samotny, a w razie problemu będziesz miał się do kogo zwrócić.

Przygotuj niezbędne materiały

Pakowanie rano plecaka w pośpiechu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Istnieje ryzyko, że o czymś zapomnimy, a raczej nikt z nas tego nie chce w pierwszym dniu szkoły. Warto więc przygotować się już wieczór szybciej, a tym samym upewnić się, że posiadasz wszystkie niezbędne zeszyty, książki i przybory szkolne. To pomoże Ci poczuć się pewniej, wiedząc, iż jesteś dobrze przygotowany.

Pamiętaj, że pierwszy dzień w nowej szkole to tylko jeden dzień w Twoim życiu. Z każdym kolejnym dniem będzie łatwiej, a nowe wyzwania przestaną być takie straszne. Więc głęboko oddychaj, przygotuj się najlepiej, jak potrafisz i pamiętaj, że każdy z nas przeszedł przez ten moment w życiu.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *