W jaki sposób samodzielnie pomalować elewację?

Malowanie elewacji domu jest najprostszą metodą na jego odświeżenie. Poprawienie wyglądu fasady nie jest zdaniem tak trudnym i skomplikowanym, jak początkowo mogłoby się wydawać. Elewację domu bez problemu można jest pomalować samodzielnie. Podpowiemy Ci, w jaki sposób przygotować podłoże, jak wybrać farbę oraz jak pomalować elewację krok po kroku.

Jak sprawdzić i przygotować podłoże?

Zanim rozpocznie się prace malarskie trzeba najpierw ocenić kondycję podłoża. Musi być ono solidne, bez pęknięć oraz bez zawilgoceń. Określenie, czy stan elewacji jest wystarczający nie jest najtrudniejszym możliwym zadaniem. Wystarczy je po prostu obejrzeć, żeby określić, czy warto jest malować elewację, czy nie. Rysy oraz pęknięcia można naprawić przy pomocy uniwersalnej zaprawy murarskiej albo kleju do systemów dociepleń. Bardziej zaawansowane usterki, które odnoszą się do izolacji, na przykład styropiany, trzeba uzupełnić za pomocą tego samego materiału. A później zabezpieczyć strukturę zaprawą oraz siatką zbrojącą. Dodatkowo trzeba oczyścić miejsca, w których wcześniejsza warstwa farby odspaja się albo pyli. Gdy farba na całej elewacji jest uszkodzona, to bez żadnych sentymentów, trzeba ją zlikwidować.

Malowanie elewacji farbą silikonową – jak to zrobić?

Przed malowaniem elewacji farbą silikonową trzeba oczyścić fasadę z zanieczyszczeń, czyli kurzu, pleśni i mchów. Zielony nalot należy zlikwidować za pomocą biocydów. To znaczy gotowych preparatów, które zwalczają grzyby pleśniowe.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *