Malowanie pergoli, malowanie altany.

Posiadanie swojego ogrodu to szczyt marzeń wielu osób. Jeśli już go jednak posiadamy, to dokładamy wszelkich starań, aby wyglądał on nie tylko pięknie, ale również był funkcjonalny. Dlatego też w większości ogrodach widzimy zarówno altany jak i pergole. Posiadanie zarówno jednego jak i drugiego sprawia, że w ogrodzie można miło spędzić czas, a kwiaty pnące mogą pozwolić sobie na swobodne rośnięcie. Warto jednak zauważyć, że posiadanie ich, wymaga odpowiednich zabiegów od właścicieli w postać malowania czy impregnowania. Zabieg takie mają na celu nie tylko upiększenie ich, ale również ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wiadomo bowiem, że wilgoć ma niestety negatywny wpływ. Malowanie pergoli (tu więcej: abcogrodnictwa.pl), powinno odbywać się systematycznie, Podobnie jak malowanie altany. Najlepiej wykonywać to według częstotliwości wskazanej przez producenta, który zawsze gwarantuje ochronę na dany czas.
Chcąc malować altanę bądź pergolę należy wykonać kilka podstawowych kroków:

Przygotowanie altany i pergoli

Przygotowanie do malowania to etap, w którym czyścimy całą powierzchnię, jeśli istnieją elementy do szlifowania to również jest to czas na zrobienie tego. Warto również przejrzeć, czy nie pojawiły się jakiekolwiek uszkodzenia. Warto pamiętać, aby przygotowując je do malowania, zabezpieczyć podłogę w altanie. Jeśli nasza pergola bądź też altana, była wcześniej malowana, warto zetrzeć starą warstwę farby.

Oczyszczanie powierzchni

Bardzo istotnym elementem jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Dzięki temu, malowanie będzie odbywało się bez żadnych zakłóceń. Musimy pozbyć się resztek roślinności, kurzu, ziemi, pajęczyn jak i samych owadów. Szczególnie malowanie pergoli, wymaga odpowiedniego przygotowania. Bardzo często w zakamarkach pozostają liście bądź też trawa z koszenia.

Malowanie

Zanim przystąpimy do malowania, należy upewnić się, że nasza altana czy pergola jest sucha. Następnie wybieramy odpowiedni preparat. Warto zadbać, aby preparat nie tylko odpowiadał nam kolorystycznie, ale przede wszystkim chronił i impregnował naszą altanę. Im dłuższy czas ochrony wskazany przez producenta tym lepiej. Zazwyczaj na naszym rynku oferowane są produkty, które dają gwarancję ochrony od 4-6 lat. Malowanie, powinno odbywać się w ciepły dzień, najlepiej, kiedy temperatura przekracza 10 stopni. Warto sprawdzić prognozę długo terminową. Każda warstwa nałożonego preparatu powinna mieć szansę na swobodne wyschnięcie. Ważne, że jeśli zdecydujemy się na nałożenie dwóch warstw, pierwsza powinna schnąć przynajmniej 4 godziny, ale im dłużej tym lepiej. Najważniejsze, aby podczas schnięcia nie padał deszcz.

Malowanie altany oraz pergoli powinno wiązać się z wyborem odpowiedniego impregnatu. Dzięki temu ich trwałość będzie znacznie dłuższa. Musimy bowiem pamiętać, że nasza altana jak i pergola, bezpośrednio są narażone na wiele czynników, które z kolei nie mają korzystnego wpływu na drewno. Dlatego tak bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie materiału. Na całe szczęście rynek farb, olejów jak i lakierobejc jest tak rozbudowany, że każdy wybierze preparat, który spełni jego oczekiwania.

Więcej o malowaniu altan na stronie: nowagazeta.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *