Zmieniająca się pogoda a sen – jak wpływa na jakość naszego snu?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na jakość, długość oraz głębokość naszego snu. Jednym z nich jest pogoda. Zmienne warunki atmosferyczne, takie jak temperatura czy deszcz mogą przekładać się na to, jak śpimy. Zatem, jak pogoda przekłada się na zdrowy sen oraz co możemy zrobić, aby poradzić sobie z tym?

Sen a temperatura

Wahania temperatury mogą znacząco wpłynąć na jakość naszego snu oraz zdolność do zasypiania. Negatywny wpływ ma zarówno niska, jak i wysoka temperatura. Idealnym rozwiązaniem zarówno na upalne, jak i chłodne temperatury w sypialni jest materac z pianką o właściwościach termoregulacyjnych. Znajdujemy je zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Nie zapominajmy także o kołdrze o odpowiedniej gramaturze! Wśród innych opcji znajdziemy pościel z odpowiedniego materiału czy ciepła piżama.

Sen a deszcz i burza

Z pewnością nie jedne z nas cieszy się, gdy wieczorem zaczyna padać lub grzmi. Nic dziwnego – dla wielu osób dźwięk deszczu oraz burzy jest uspokajający, a także pomaga w zasypianiu. Kwestia ta nie dotyczy każdego, gdyż osoby bojące się burzy mogą wybudzać się i odczuwać strach. Jak zatem poradzić sobie z tym? Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie niepokojących dźwięków np. za pomocą białego szumu lub dźwięków natury. Idealnie sprawdza się słuchawki douszne czy urządzenia do maskowania dźwięków.

Sen a ciśnienie atmosferyczne

Nie od dziś wiadomo, że zmiany ciśnienia atmosferycznego wpływają na nasze samopoczucie. Jego obniżenie zazwyczaj wiąże się z bólem głowy, zmęczeniem czy pogorszeniem efektywności wypoczynku. Niestety, na ten czynnik atmosferyczny nie mamy wpływu. Dobrą wiadomością jest fakt, iż jesteśmy w stanie stworzyć dla siebie odpowiednie środowisko do zdrowego wysypiania się. Zadbajmy tutaj przede wszystkim o komfortowy materac, który jest odpowiednio dopasowany do naszych osobistych potrzeb czy preferencji. Przyda nam się także komfortowa poduszka oraz kołdra.

Sen a słońce

Długość dnia i nocy zmienia się w zależności od pory roku czy szerokości geograficznej, na której się znajdujemy. Podobnie jak poziom zachmurzenia, wpływa to na nasz rytm snu oraz budzenia. Jak się okazuje, w długie, letnie dni możemy zmagać się z trudnościami w zasypianiu, a krótkie, zimowe dni często prowadzi do depresji sezonowej. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej latem zainwestować w przepuszczające światło zasłony, a także wieczorem stworzyć optymalne warunki do wyciszenia i zrelaksowania się. Nie zapominajmy tutaj o uwzględnieniu licznych akcesoriów sypialnianych!

Nie ma co ukrywać – zmieniająca się pogoda może znacząco wpłynąć na jakość naszego wypoczynku. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Tak naprawdę wystarczy zadbać o warunki w sypialni, komfortowe łóżko oraz trzymać się zasad higieny snu.

Artykuł sponsorowany.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *