Przechodząc na sen jesienny – jakie są najlepsze metody na lepszy sen w sezonie jesienno-zimowym?

Wraz z początkiem sezonu jesienno-zimowego, rutyna dnia sprawdzająca się podczas lata przestaje być adekwatna do panujących warunków. Często konieczne staje się wprowadzenie pewnych modyfikacji – w szczególności w związku z wieczornymi zwyczajami sypialnianymi. O jakie aspekty funkcjonowania warto zadbać, aby cieszyć się głębokim snem podczas jesieni i zimy?

Sen jesienią – najczęstsze problemy

Jesień to czas, w którym wielu osobom towarzyszy apatia, senność i brak sił do działania. Organizm staje się osłabiony, a problemy związane ze snem pojawiają się zdecydowanie częściej. Wiele osób podczas jesieni ucina sobie drzemki w ciągu dnia. Choć z jednej strony jest to dobry sposób na szybkie uzyskanie dodatkowej dawki energii, może też utrudniać zasypianie w nocy. Poza tym, niedobory witaminy D nie poprawiają sytuacji! Mniejsza ilość światła słonecznego i krócej trwający dzień sprawiają, że u niektórych osób zaburzony staje się proces wydzielania melatoniny, a rytm dobowy się rozregulowuje. W takiej sytuacji warto wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych nawyków sypialnianych.

Zdrowe nawyki sypialniane na jesień

Dbanie o higienę snu to podstawa dobrego samopoczucia – również jesienią! O czym warto pamiętać, aby nawet podczas szarych i deszczowych dni czuć się dobrze i mieć jak największe pokłady energii?

  • Wygodny materac – przede wszystkim, warto się upewnić, że materac znajdujący się w łóżku jest komfortowy. Powinien dawać wsparcie kręgosłupowi na jego całej długości. To samo dotyczy poduszki! Jej wypełnienie ma za zadanie stabilizować głowę i szyję. Bez tych dwóch akcesoriów sypialnianych niemożliwe jest wysypianie się – i to nie tylko jesienią, a bez względu na porę roku.

  • Stałe godziny snu – podczas gdy dni są wyjątkowo krótkie, szczególnej troski wymaga dbanie o powtarzalność i rutynę. Warto wyznaczyć sobie stałe godziny kładzenia się do łóżka i wstawania.

  • Wyciszające rytuały – gorąca kąpiel lub przeczytanie rozdziału ulubionej książki przed snem to doskonały sposób na relaks i przejście w tryb wypoczynku.

  • Ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych – telefon, komputer czy telewizor – wszystkie te urządzenia emitują światło niebieskie. Zaburza ono proces wydzielania melatoniny i uniemożliwia sprawne zasypianie. Przynajmniej na godzinę przed snem nie powinno się korzystać z tych urządzeń.

O co jeszcze warto zadbać jesienią?

Jesienią warto zadbać nie tylko o wygodny materac i nawyki sypialniane, ale również inne aspekty zdrowego trybu życia. Przede wszystkim, bardzo ważne jest to, aby suplementować witaminę D. Jej niedobory są powszechne na naszej szerokości geograficznej i wiążą się ze znacznym pogorszeniem samopoczucia. Poza tym, zdrowa dieta i aktywność fizyczna to w połączeniu ze snem podstawa dla wspierania odporności organizmu.

Jesień to wymagający czas, który może wiązać się z pogorszeniem jakości snu. Warto wówczas poświęcić czas wypracowaniu zdrowych nawyków sypialnianych, które pomogą w zasypianiu i poprawią efektywność wypoczynku.

Artykuł sponsorowany.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *