Jak sen może pomóc w radzeniu sobie z trudnymi uczuciami?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny w ludzkim życiu jest sen. Jednak wciąż jest to aspekt funkcjonowania organizmu kojarzony głównie ze zdrowiem fizycznym. Warto jednak mieć świadomość tego, że w równym stopniu wpływa on także na zdrowie psychiczne. Czy sen jest związany ze zdolnością do radzenia sobie z trudnymi uczuciami?

Sen, a regulowanie emocji

Odpowiednia ilość zdrowego snu jest niezwykle ważna dla zachowania równowagi emocjonalnej. Zaniedbanie wypoczynku może znacznie utrudniać kontrolowanie reakcji w trudnych sytuacjach, sprzyjać impulsywności i drażliwości. Jakie korzyści mogą wiązać się z wprowadzeniem zdrowych nawyków sypialnianych?

  • Mniejszy stres – podczas snu, w organizmie zachodzą mechanizmy związane z regulacją poziomu hormonów stresu (mowa tu przede wszystkim o kortyzolu). Niedobór snu wiąże się ze zbyt dużą ilością kortyzolu zwiększającego poziom napięcia.

  • Poprawa równowagi neuroprzekaźników – odpowiednia ilość snu sprzyja prawidłowej regulacji neuroprzekaźników. Doskonałym przykładem jest tu serotonina, która odpowiada za dobry nastrój, a jej niedobory są charakterystyczne dla depresji.

  • Większa łatwość w rozwiązywaniu konfliktów – większa ilość spokoju i stabilności emocjonalnej związana z odpowiednią ilością snu, jest ściśle związana ze zdolnością do rozwiązywania problemów pojawiających się w relacjach społecznych.

  • Lepsza kontrola nad lękiem – lęk jest często potęgowany przez nadmierne zamartwianie się. Wyspany umysł jest w stanie lepiej kontrolować swoje myśli automatyczne i nie popadać w tak wiele zniekształconych przekonań prowadzących do odczuwania nieadaptacyjnego lęku.

  • Poprawa zdolności do budowania emocjonalnej elastyczności – dzięki dbaniu o wypoczynek można efektywniej pracować nad zdolnością do radzenia sobie z emocjonalnymi wyzwaniami.

Jak zadbać o sen w trudnych chwilach?

Chwile w życiu związane z trudnymi uczuciami mogą stanowić prawdziwe wyzwanie. Często w takich okresach jest bardzo ciężko zadbać należycie o sen. Nadmiar lęku i ciągłe zamartwianie się nie sprzyjają wypoczynkowi. Warto wówczas poświęcić trochę czasu sobie i spróbować nieco zmodyfikować codzienną rutynę. Pierwszym krokiem zawsze powinno być wyznaczenie sobie stałych godzin snu. Dzięki temu, należycie wyregulowany zegar biologiczny będzie w stanie znacznie ułatwić zapadanie w sen. Z kolei aby być w stanie przesypiać całą noc, warto zainwestować w porządny materac. Wygodne podłoże do spania może okazać się niezwykle pomocne! Brak dyskomfortu i w pełni rozluźnione mięśnie są kluczowe, aby możliwe było przesypianie nocy bez ciągłego budzenia się. W trudnych chwilach warto też poświęcić czas sobie i otworzyć się na swoje potrzeby. Relaksujące wieczorne rytuały z pewnością ułatwią zasypianie.

Radzenie sobie z trudnymi uczuciami może być znacznie utrudnione w sytuacji braku wystarczających ilości snu. Warto więc zwrócić uwagę na ten aspekt funkcjonowania i wprowadzić do swojej codziennej rutyny podstawowe nawyki związane z higieną snu.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *