Wybór materaca dla osób o różnym typie ciała: Jak dopasować materac do indywidualnych potrzeb?

Wybór odpowiedniego materaca może nie raz przyprawiać o zawrót głowy. Jednakże w rzeczywistości wystarczy trzymać się kilku podstawowych kroków, aby móc znaleźć dla siebie idealny produkt. Przede wszystkim – materac powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Poza tym ważne jest to, aby odpowiadał naszej sylwetce. Dlatego też osoby o różnym typie ciałą decydują sie na zupełnie inne modele materaców.

Wybór materaca dla ciężkiej i lżejszej osoby

Wybór odpowiedniego modelu materaca jeszcze szczególnie ważny dla osób z otyłością. Niestety mają one często problem ze znalezieniem właściwego produktu. Przede wszystkim warto wiedzieć, że cięższe osoby wywierają większy nacisk na podłoże, dlatego też konieczny jest tutaj grubszy materac, który zapewni zarówno stabilność, jak i wygodę. Okazuje się jednak, iż odpowiednia twardość jest równie ważna w przypadku osób szczupłych. Aczkolwiek tutaj polecane są bardziej miękkie podłoża, gdyż mniejsza waga nie wywiera aż tak dużego nacisku. Ponadto miękkie i elastyczne materace z łatwością dopasowują się do kształtu sylwetki. Warto jednak pamiętać o tym, że waga to nie jedyny czynnik, którym powinniśmy się kierować podczas wyboru materaca. Może się nawet zdarzyć tak, że twarde podłoże będzie o wiele lepszym rozwiązaniem dla szczupłej osoby.

Wybór materaca dla osób z problemami kręgosłupa

Dobór odpowiedniego materaca jest także bardzo istotny w przypadku osób ze schorzeniami kręgosłupa czy z tendencją do garbienia się. Jaki materac będzie więc najlepszy dla chorego kręgosłupa? Po pierwsze warto tutaj odrzucić przekonanie, że powinien on być twardy. Należy być świadomym tego, że zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac będzie wzmagał dolegliwości bólowe. Odpowiedni materac ma za zadanie bowiem odciążać nasz kręgosłup oraz mięśnie. Dobrze sprawdzą się tutaj przede wszystkim materace ortopedyczne, które charakteryzują się dobrą twardością oraz sprężystością. Poza tym najczęściej są one wykonane z lateksu lub pianki – tego typu wypełnienia są najmniej podatne na zapadanie się ciała, a przy tym zapewniają stabilną podporę dla całej powierzchni pleców.

Wybór materaca dla sportowców

Sportowy typ ciała tym bardziej potrzebuje odpowiedniego podłoża do spania, aby mógł zapewnić właściwą regenerację mięśni. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się materace z pianki termoelastycznej. Wypoczynek na tego typu powierzchni doskonale odciąża kręgosłup, mięśnie oraz stawy. Jednakże warto pamiętać o tym, aby model materaca był dopasowany również pod kątem wzrostu i wagi użytkownika. W takiej sytuacji należy zatem wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, które mogą odpowiadać za komfort snu. Materac sportowca powinien zarówno cechować się stabilnością, jak i doskonałą wygodą. Ważne jest tutaj również podparcie punktowe – taką właściwość oferują między innymi materace sprężynowe, które pracują indywidualnie na całej długości w zależności od stopnia nacisku.

Pewnie wielu z nas nie zdawało sobie sprawy z tego, że materac dobiera się także pod kątem typu sylwetki. Okazuje się jednak, że ta kwestia ma naprawdę spore znaczenie! Koniec końców odpowiedni materac powinien przede wszystkim uwzględniać zapotrzebowania naszego ciała.

Artykuł sponsorowany.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *