Jak sen wpływa na naszą zdolność do podejmowania decyzji

Nie można zaprzeczyć, że bez snu po prostu nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Odpowiada on za zbyt wiele czynników. Kiedy śpimy, nasz organizm się regeneruje, a umysł przetwarza i porządkuje informacje. Jeśli odbieramy mu tę możliwość, narażamy się na przykre konsekwencje. Mogą one dotyczyć różnych rzeczy, w tym zdolności do podejmowania decyzji. Dowiedz się, jak wypoczynek oddziałuje na decyzje, które podejmujemy!

Wpływ niedoboru snu

Od tego, jak się wyśpimy, zależy przebieg naszego dnia. Jeśli wstaniemy wypoczęci i spokojni, bez wątpienia będziemy czuli się bardzo dobrze i nie będzie brakowało nam energii. Kiedy jednak nie prześpimy nocy, może się okazać, że będziemy rozdrażnieni, nerwowi i niespokojni. Jeśli będzie się to powtarzać, będziemy musieli zmierzyć się z innymi konsekwencjami braku snu. Wpływają one zarówno na nasz organizm, potęgując zmęczenie i osłabiając odporność, jak i na umysł. Okazuje się, że niedobór snu prowadzi do poważnych problemów z koncentracją. Nie jesteśmy w stanie skupić się na konkretnej rzeczy. Może to bardzo przeszkadzać w pracy, ponieważ automatycznie zmniejszy się nasza efektywność i wydajność. Niewysypianie się działa źle też na pamięć. Trudniej jest nam zapamiętać poszczególne fakty, możemy też mieć kłopot z przywoływaniem wspomnień. Badania wskazują, że osoby, które nie śpią bardzo długo, mogą zapamiętywać wydarzenia inaczej i tworzyć fałszywe wspomnienia. Oprócz tego brak relaksu potęguje negatywne emocje takie jak nerwowość i niepokój. Nie ma wątpliwości, że funkcjonowanie w takim stanie nie jest proste. Może wpłynąć niekorzystnie na nasze funkcje poznawcze i zachowanie.

Sen a podejmowanie decyzji

Wiemy już, jakie konsekwencje wiążą się z niedoborem snu. Możemy zastanawiać się nad tym, co dzieje się wtedy, gdy osoba będąca długo bez snu, musi podjąć jakąś ważną decyzję. Proces ten staje się zaburzony. Postrzegamy sytuację inaczej niż normalnie. Może to skłonić do podjęcia działań, na które normalnie nigdy byśmy się nie odważyli. Źródła wskazują, że osoby niewyspane podejmują decyzje w sposób ryzykowny i nieostrożny. Spada nasza czujność i nie zauważamy kluczowych znaków. Częściej też zdarza nam się popełniać pomyłki. Stajemy się nieostrożni i nieuważni. Możemy bardzo łatwo przeoczyć istotne kwestie. Nie umiemy też przewidzieć, jakie skutki może mieć nasze działanie. Jesteśmy tu i teraz, zupełnie nie myśląc o przyszłości. Takie podejście może sprawić, że podejmiemy decyzję, którą potem będziemy żałować. Jest to bardzo duże ryzyko. Aby go uniknąć, powinniśmy regularnie się wysypiać. Tylko wtedy zachowamy trzeźwość umysłu i będziemy mogli normalnie funkcjonować.

Jak poprawić jakość snu?

Jeśli nie chcemy, aby nasza zdolność do podejmowania decyzji ucierpiała, musimy zatroszczyć się o komfortowy i spokojny wypoczynek. To klucz do dobrego samopoczucia. Możemy zrobić to, inwestując w jakościowe artykuły sypialniane, które zapewnią nam wygodę. Nie ma wątpliwości, że w otoczeniu przyjemnych, miękkich materiałów będzie łatwiej nam zasnąć. Ważny w tej kwestii będzie również odpowiednio dobrany materac.

Nieostrożni, lekkomyślni, niedokładni… Właśnie tacy stajemy się, gdy regularnie się nie wysypiamy. Mając niedobór snu, narażamy się na pogorszenie koncentracji, pamięci, a także zdolności do podejmowania decyzji. Może się okazać, że działania, które podejmujemy, są ryzykowne i nieprzemyślane. Niewykluczone, że nie wyjdą nam na dobre. Możemy jednak uniknąć tego zagrożenia, dbając o regularny i jakościowy wypoczynek!

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *